Hogwarts

Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

Harry Potter’ın bilinmeyenleri veya az bilinenleri çoğumuzu şaşırtacak cinsten. Benim diyen birçok hayranın bile şaşıracağı çok şey var aslında. Gelin madde madde bakalım neler varmış.

  1. Hogwarts derslerinin çekildiği anlarda öğrenciler gerçekten kendi derslerine çalışıyorlardı. Böyle bir şey sunmasalardı bile Hermione’nin kendi dersini getirip çalışacağından eminiz.

2. Çünkü Emma Watson (Hermione), gerçek hayatta da işine büyük saygısı olan birisi. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminden önce yönetmen Alfonso Cuaron, 3 genç dostumuzdan karakterleriyle ilgili makale yazmalarını istedi. Ron, hiç yazmadı. Harry, birkaç sayfa yazdı. Hermione ise tam 16 sayfalık bir makale yazdı.

3. Knight Bus, yani Hızır Otobüsü aslında çok hızlı sürülmemiş. Diğer arabaları yavaş sürmüşler ve görüntüyü hızlandırmışlar.

4. Harry Potter ve Ateş Kadehi’ndeki üçüncü görevi hatırlıyor musunuz? Harry’nin labirente girdiği yer. İşte o labirent sahnesinde Shining filminden esinlenilmiş.

5. Peki ya Üçbüyücü Balosu’ndaki müzik grubunu hatırlıyor musunuz? İzlerken tanıdık gelmiş miydi? Çünkü Radiohead ve Pulp üyeleri vardı orada.

6. Snape (Alan Rickman), film çekimleri sırasında da gençlere biraz çektirmiş. Ron ve Longbottom, Rickman’ın arabasına içecek dökünce arabaya yaklaşmaları yasaklanmış.

7. Alan Rickman demişken; Rowling, kendi eski öğretmeninde esinlenmiş bu karakter için ve ta en başından beri Snape olarak Rickman’ı düşünmüş. Hatta ona daha başında karakterle ilgili her şeyi anlatmış.

8. Harry, Hagrid’e sette şaka yapmak için telefonunun dilini Türkçe’ye çevirmiş. Neyse ki sette birisinin babası Türk olduğu için çok zorluk çekmemişler.

9. Kitabı okuyanların çok sevdiği ve filmlerde göremediği birisi var. Evet, çoğu kişi doğru tahmin etmiştir: Peeves. Peeves’in sahneleri aslında çekilmiş ama sonradan filme eklememeye karar vermişler.

10. Utangaç, ama kendini rolüne çok kaptıran birisi. Malfoy’e yumruk attığı sahnede aslında tokat atması gerekiyordu. Kendini kaybedip yumruk atmış ve sonra da Tom Felton’dan (Draco Malfoy) özürler dilemiş.

11. Peki ya Hermione’nin Bellatrix tarafından çektiği işkenceler? O sahneler için de Helena (Bellatrix), Emma’dan özürler dilemiş. Aslında çok da bir şey yoktu, abartmışlar mı diyorsunuz? Aslında çok daha fazlası varmış. Ama İngiltere ve Amerika’da yaş kısıtlamasından çekindikleri için sahneleri çıkarmak zorunda kalmışlar.

12. Dumbledore’dan bahsetmeden bitirmek olmaz. Michael Gambon (Dumbledore), setteyken çorabında hep sigara paketi bulundururmuş.

13. Araya hemen Draco Malfoy’u ekleyelim: sete hep yiyecek bir şeyler sokmaya çalıştığı için cübbesinin ceplerini dikmişler.

14. Dumbledore ile ilgili son bilgimiz ise onun gençlik aşkıyla ilgili. Tek bildiğimiz sevgi hikayesi, eskiden bir kara büyücüye aşık olduğu ve o büyücünün de erkek olması. Bizleri biraz şaşırtmıştı.

Bir cevap yazın