Hogwarts

Hogwarts’a Dair Her Şey

Adından bile ihtişamı belli olan cadılık ve büyücülük okulu: Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu.

Bu okul açılmak için eylülün ortasında müsait bir pazartesi günü aramaz. Her sene 1 Eylül’de açılır ve o gün illaki bir pazartesiye denk gelir. Okul açılmadan hemen önce Hogwarts’a dair ne varsa bir göz atmaya ne dersiniz? Belki bu sene davet edilenlere de bir faydamız dokunur.

Öncelikle birkaç şeyi bilmek lazım ki bunlardan biri okula gidiş yoludur. Yalnızca 9 ¾ Hogwarts Express ile yapılır. Okulun sloganı “Draco Dormiens Nunquam Titillandus” yani “Asla Uyuyan Bir Ejderhayı Gıdıklama”dır.

Hogwarts, 11. yüzyılda dört kişi tarafından kuruldu ve bu 4 kişi, okulun 4 binasına soyadını verdi: Salazar Slytherin, Rowena Ravenclaw, Helga Hufflepuff, Godric Gryffindor.
Okulun müdürleri Albus Dumbledore, Minerva McGonagall, Dolores Jane Umbridge ve Severus Snape’tir.

Hogwarts’ın hangi seviyede eğitim verdiği bazen karıştırılıyor. Bizim anlayacağımız şekilde ifade etmek gerekirse ortaokul seviyesindeki çocukların başladığı okuldur. Ortaokul ve lise eğitimi kadarki süre – 7 yıl – Hogwarts’ta geçer. Ama tabii ki sonrasında bildiğimiz daha iyi bir eğitim yoktur.

Seçmen Şapka

Öğrencilerin hangi grupta yer alacağına, ilk sene Seçmen Şapka karar veriyor.

Seçmen Şapka demişken buraya bir parantez açalım: Seçmen Şapka’dan önce öğrencileri, okulun kurucuları seçiyordu. Ama Gryffindor, bu işin zahmetini ve zorluğunu bildiği için sihirli bir şapka yapar, şapkaya beyin ekler. Seçmen Şapka, her öğrencinin kafasına konulduktan sonra yeteneğini, zekâsını ve becerilerini ölçerek 4 binadan hangisine yerleşeceğine karar verir. Seçmen Şapka’nın kararı sabittir, kendi kararını kendisi alır. Bir kişi hariç! Evet, doğru tahmin ettiniz. Harry Potter’ı Slytherin’e yerleştirecekken Harry’nin şapkayı etkilemesiyle Gryffindor’a yerleştirir.

Bina seçiminden sonra yatakhaneler ve derslikler belirlenir. Öğrencilerin davranışları binalarından puan kırar veya puanları artırır. Bina puanlama sistemiyle yıl sonunda en iyi binaya kupa verilir.

Hogwarts’ın İçinde Neler Var?

Hogwarts içinde öyle gizemli bir yer vardır ki 4 kurucusu bile bütün odaları ve koridorları bilemez. Bu yer, Çapulcu Haritası’nda bile kimi yerlerin gösterilemediği Hogwarts Şatosu’dur. Merdivenlerin ve geçitlerin yeri sürekli değiştiği için gizli yolları hiç kimse öğrenemez.

Bu arada bu 4 binanın her birinin bir hayaleti vardır. Gryffindor binasında Neredeyse Kafasız Nick, Ravenclaw binasında Gri Leydi Helena Ravenclaw, Hufflepuff binasında Şişman Keşiş ve son olarak Slytherin binasında Kanlı Baron hayaletleri yaşamaktadır.

Okulun etrafında yasak orman vardır. Her ne kadar ormanla çevrili bir kampüs düşüncesi güzel gelse de bu ormana girmek tehlikeli ve yasaktır!

Neyse ki tek doğal güzellik orman değil burada, bir de Üçbüyücü Turnuvası’nın yapılığı bir göl var.

Sürekli okulun içinde yaşayan Hagrid’in, kampüs içerisinde bir evi vardır. Yeri gelmişken, sürekli Hogwarts’ta yaşayan yalnızca Hagrid değildir. Bazı sihirli yaratıklar ve hayaletler de Hogwarts’ı mesken edinmiştir.

Okulun içi eski sihirbazların ve cadıların çeşit çeşit heykelleri ve resimleriyle çevrilidir.

Kampüs içerisinde bir Quidditch sahası ve Profesör Pomona Sprout’un ve Neville Longbottom’ın bitkibilim dersi için ayrılan yerler vardır.

Okul Sistemi

İşin içinde okul varsa, Hogwarts da olsa sınavlardan kurtuluş yok maalesef. Hatta 6 dereceli harf notu bile var. Benzer olsa da harf notları alıştığımız AA veya A+’lı sistemlerden değil. Hogwarts’ta en iyi not olağanüstüdür. Diğer iyi notlar; beklenenin üstüne ve uygun diye geçer. Kötü notlar ise zayıf, felaket ve – en kötüsü olan – ifrittir.

Feci Yorucu Büyücülük Sınavları (NEWT – Nastily Exhausting Wizarding Tests) yedinci senenin sonunda, yani son sene zorlayıcı bir sınav olarak önünüze çıkabilir. Ama onun dışında bir de Sıradan Büyücülük Düzeyi (OWL – Ordinary Wizarding Level) sınavları var ki, adına hiç aldanmayın, meslek seçiminde ve alacağınız derslerde çok etkili olacaktır. Ama endişelenmeyin bu sınava hemen girmiyorsunuz, beşinci sınıfta, yani biraz piştikten sonra giriyorsunuz.

Okul demişken tatillerine değinmemek olmaz. Hogwarts da diğer okulları gibi haziran ayında tatile giriyor. Bayram tatilleriyle beraber ara tatilleri olmuyor, ama isterseniz ara tatillerde eve gitmeyebilirsiniz.

Unutmadan ekleyelim: eğer Hogsmeade’ye gitmek isterseniz üçüncü yıla kadar beklemek zorundasınız, tabii ailenizin iznini almak da gerekiyor.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın